Trpíte nadváhou? Nebo chcete během léta shodit pár kilo? Už jste vyzkoušeli hodně diet, které slibovaly zázraky, ale následoval jo-jo efekt? Efektivní a trvalé hubnutí je možné jen změnou stravy a přidáním trochy pohybu. Podívejte se, jak zdravě zhubnout!

Zásadou zdravého hubnutí je, že přijmete méně kalorií, než jich vydáte. Neznamená to ale, že budete hladovět. Zdravé hubnutí je především o změně stravovacích návyků a o pohybu.

Zdravé hubnutí a pohyb

Pokud začneme pohybem, nemusíte hned lámat rekordy v počtu strávených hodin na zumbě. Začněte třeba s procházkami. Místo výtahu používejte výtah, do práce místo tramvaje jděte pár zastávek pěšky…

Při zdravém hubnutí je důležitý především aerobní pohyb, který vám právě chůze zajistí. Navíc jde o pohyb, který je pro člověka nejpřirozenější. Časem můžete přidat běh, kolo nebo aerobik či moderní zumbu.

Zdravé hubnutí a jídelníček

Při zdravém hubnutí hraje zásadní roli jídelníček. Zastavme se ale napřed u čísel. Ženy by při hubnutí měli přijmout asi 5 000 kj, muži 6 000 kj. Proto zkuste myslet na to, kolik kj za den sníte. Nenechte se tím ale zcela pohltit. Hlavní je zdravý rozum. Záleží totiž také na tom, kolik energie vydáme – pokud bude chtít hubnout fyzicky pracující muž, je jasné, že bude moct zkonzumovat více energie než žena, jež sedí celý den v kanceláři.

Při zdravém hubnutí vyřaďte sladké a tučné jídlo. Ve vašem jídelníčku nemá co dělat tučné vepřové a hovězí maso, sladkosti, bílé pečivo, tučné mléčné výrobky. Naopak jezte ovoce a zeleninu, a to nejméně pětkrát denně! Vhodné je celozrnné pečivo, libové a bílé maso, nízkotučné sýry a mléčné výrobky. Dopřejte si ryby, rýži, celozrnné těstoviny.

Zdravé hubnutí – příklad jídelníčku

  • Snídaně: celozrnné pečivo, drůbeží šunka, rajče, neslazený ovocný čaj
  • Svačina: nízkotučný jogurtový nápoj
  • Oběd: salát z celozrnných těstovin, ryba, minerální voda
  • Svačina: salát z jablíčka a ořechů
  • Večeře: zeleninový salát s kozím sýrem