Rozhodli jste se, že budete žít zdravě? Chcete změnit své stravovací návyky? Měníte jídelníček? Jak by měl vypadat jídelníček odpovídající parametrům zdravé výživy? Podívejte se!

Žít zdravě je dnes cílem řady z nás. Jedno přísloví říká, že čistota je půl zdraví. Můžeme dodat, že zdravý jídelníček je druhá polovina zdraví. To, co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Změnit způsob stravování je určitě chvályhodné. Zpočátku nám však může dělat problém rozpoznat, co patří do jídelníčku zdravé výživy a co nikoli.

Zdravá výživa: Co z jídelníčku vyřadit?

Do jídelníčku zdravé výživy rozhodně nepatří přeslazené a tučné pokrmy. Zapomeňte proto na sladkosti, tučné máslové dorty, sladké nápoje (kola, přeslazené džusy), tučné maso (vepřové, tučné hovězí, husa).

Omezte konzumaci bílého pečiva. Pozor si dávejte také na příliš slaná jídla. Vyřaďte z jídelníčku chipsy a další nezdravé pochutiny.

Zdravá výživa: Co do jídelníčku zařadit?

Asi nepřekvapí, že v jídelníčku podle zásad zdravé výživy by neměla chybět zelenina i ovoce. Bílé pečivo nahraďte celozrnným, tučné maso libovým a bílým masem (libové hovězí, rybí, krůtí, kuřecí maso). Pokud vás bude honit mlsná, vyzkoušejte sušené ovoce nebo si dopřejte kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Máslové dorty nahraďte tvarohovým nebo ovocným zákuskem.

Místo limonád pijte dostatek čisté vody. Nezapomínejte na bylinkové čaje a občas si dopřejte minerální vodu.

Zásady jídelníčku zdravé výživy

Nejde jen o správné složení potravin, ale také o jejich množství. Pokud nepotřebujete zhubnout, jen se chcete zdravě stravovat, pak by příjem energie měl být kolem 8 000 kJ. Jestliže ale zhubnout chcete, pak pro ženy platí, že by energetický příjem měly srazit asi na 5 000 kJ, muži asi 6000 kJ. Nejde však o závazná čísla. Výše energetického příjmu se odvíjí také od fyzické aktivity.

Příklad jídelníčku zdravé výživy:

  • Snídaně: celozrnné pečivo, sýr cottage, ovocný neslazený čaj, rajče
  • Svačina: jablko nebo nízkotučný jogurtový nápoj
  • Oběd: losos, rýže, zeleninový salát, minerálka
  • Svačina: jablko nebo nízkotučný jogurtový nápoj
  • Večeře: salát Ceasar, kousek celozrnného pečiva, střik z bílého vína