Snídani sněz sám, o oběd se poděl s přítelem a večeři dej nepříteli, říká jedno z přísloví. Jestliže se rozhodneme žít zdravě, hladovět bychom ale neměli. A to ani večer! Jak by měla vypadat zdravá večeře?

Stejně jako pro zdravou snídani, platí i pro zdravou večeři několik pravidel. Na rozdíl od snídaně, se kterou den začínáme, s večeří ho naopak končíme a většinou už nevydáme moc energie. Proto není vhodné večer konzumovat příliš sacharidů a vyhnout bychom se měli i tučným a sladkým jídlům nebo uzeninám.

Zdravá večeře bez sacharidů

Co to znamená večeře bez sacharidů? Přeloženo do běžné mluvy – znamená to vyhnout se pečivu a přílohám, jako jsou knedlíky, brambory apod. Pokud si bez pečiva a přílohy neumíme jídlo představit, dopřejeme si alespoň celozrnné pečivo, brambory nahradíme rýží nebo celozrnnými těstovinami.

K dalším jídlům, která nemají co dělat ve zdravé večeři, patří například párky, salámy a další uzeniny. Nevhodné je také tučné masu (vepřové, tučné hovězí, husa, kachna). Pozor bychom si měli dát i na tučné sýry a další mléčné výrobky.

Zdravá večeře: Zásady

Zdravá večeře by měla obsahovat bílkoviny. Zapomínat bychom neměli také na ovoce a zeleninu, jež je vhodné konzumovat pětkrát denně. Bílkoviny najdeme v bílém mase (ryby, drůbež), vhodný je také nízkotučný sýr (cottage), tvaroh, jogurt nebo vejce.

Ani zdravou večeři nejezte příliš pozdě! Ideální čas na zdravou večeři je někdy kolem 19 hodiny (pokud budete večeřet dříve, například kolem páté, budete mít večer hlad). Obecně platí, že bychom měli poslední jídlo sníst asi nejpozději 2 hodiny před tím, než půjdeme spát. Určitě víte, že s plným i prázdným žaludkem se špatně usíná.

Zdravá večeře: Příklad

Jak by mohla vypadat taková zdravá večeře? Zkuste si připravit zeleninový salát s kozím sýrem nebo vejcem. Nakrájejte zeleninu (rajčata, papriky), přidejte hlávkový nebo ledový salát. Zakápněte olivovým olejem, přidejte nasekané čerstvé bylinky a promíchejte. Nandejte na talíř a ozdobte uvařeným vejcem nebo kozím sýrem. K pití si dejte minerální vodu nebo střik z bílého vína.