O polévce se říká, že je grunt. O snídani můžeme říci, že je nejdůležitějším jídlem dne. Pozor ovšem na to, co snídáte! Jak by měla vypadat zdravá snídaně?

Na snídani nikdy nezapomínejte! Nastartuje po ránu váš metabolismus a připraví vás na celý den. Jestliže máte problém ráno cokoli pozřít, nemusíte snídat hned po probuzení, klidně si snídani dopřejte, až se na ni budete cítit (třeba hodinu po probuzení).

Co patří do zdravé snídaně?

Ráno potřebujeme energii, kterou nám dodají sacharidy. Proto by součástí zdravé snídaně měly být obiloviny – například ve formě celozrnného pečiva nebo müsli (pozor, nikoli toho přeslazeného).

Přes noc se naše tělo zbavuje škodlivin, které vylučuje potem, proto se ráno napijte. Káva vám ale deficit vody nedoplní, právě naopak. Nemusíte se jí úplně vzdávat, ale vypijte i dostatek vody, neslazeného čaje nebo neslazeného džusu (ideálně naředěného vodou).

Kromě sacharidů dopřejte tělu také bílkoviny – najdete je v sýru, mléku, jogurtu nebo šunce.

Zdravá snídaně: Příklady jídelníčku

Jak by mohla vypadat taková zdravá snídaně? Připravili jsme pro vás příklady dvou jídelníčků – slané a sladké snídaně.

Zdravá snídaně – slaná

Uvařte si ovocný nebo bylinkový čaj. Ideální je, pokud ho neosladíte, nebo jako alternativu bílého cukru zvolte med či hnědý cukr. Ke zdravé snídani si připravte celozrnný chleba, který potřete sýrem cottage. Dozdobte zeleninou (rajče, paprika) nebo bylinkami.

Zdravá snídaně – sladká

Zapomeňte na lupínky a sladké müsli, které znáte z reklam. Ty do zdravé snídaně nepatří! Připravte si ovesné vločky, které dáte do misky. Přisypte sezónní ovoce, přidejte trošku medu a zalijte mlékem nebo bílým jogurtem. K pití si připravte ovocný čaj nebo naředěný ovocný džus. Jestliže nemáte rádi vločky, zkuste posnídat jogurt, celozrnné pečivo a ovoce.