Výchova dětí není nic jednoduchého. Je lepší dát jim volnost, nebo nastolit tvrdý režim? Co si dítě může dovolit a co je naopak už za hranou?

Lze říci, že co rodina, to jiná výchova dětí. Některé rodiny dávají svým dětem naprostou volnost, jiné prosazují metodu cukru a biče. Extrémy jsou špatné a platí to i ve výchově dětí. Při výchově dětí je nyní moderní vycházet z různých příruček a knih. Nejlepší však je důvěřovat selskému rozumu.

Výchova dětí po moderním způsobu

Na dětských hřištích můžete v dnešní době vidět spoustu dětí, které v podstatě ovládají své rodiče. O výchově dětí s trochou nadsázky nemůže být v těchto případech řeč. Děti si dělají, co chtějí, a nebojme se říci, že své rodiče tak trochu terorizují.

Navíc je dnes zvykem podřizovat vše dítěti. Výchova dítěte směřuje k tomu, že mu vše dopřejeme, vozíme ho na kroužky, kupujeme drahé věci. Dítě si pak snadno zvykne, že mu nic neodepřeme, což mu může způsobit později potíže.

Výchova dětí křikem a bitím

Vychovávat dítě křikem a bitím je ovšem druhý extrém. Ačkoli se tento způsob výchovy může zdát jako překonaný, ze zpráv se často dozvídáme o případech týraných dětí.

Na děti bychom neměli přehnaně křičet a bít je. Taková výchova dětí jim často způsobí traumata a vyrostou z nich bojácní nebo naopak agresivní jedinci.

Jak tedy dítě vychovávat?

Rozumně. Dopřejte mu dostatek volnosti a důvěry, ale v mezích. Ukažte mu, že na světě není jediné a že se musí naučit tolerovat potřeby a přání druhých. Na druhou stranu při výchově dítěte dbejte na to, abyste zbytečně nepodrývali jeho sebevědomí. Pochvalte ho, když si to zaslouží a nemějte na ně přehnané požadavky (častou chybou při výchově dětí je, že se skrze ně snažíme splnit své vlastní sny).

Jak jsme zmínili na začátku, výchova dětí není nic jednoduchého. Na druhou stranu jde o přirozený proces, kterým před námi prošla řada generací. Berme to s lehkostí a zapojme zdravý selský rozum.