Farmářské trhy – fenomén posledních několika měsíců. Co vše můžete na farmářských trzích koupit? Proč na ně lidé tak rádi chodí? V jakých městech se konají?

Vše začínalo nenápadně. Farmářské trhy se objevily v Praze, v Plzni, v Brně a postupně se rozšiřovaly a rozrůstaly do dalších měst. Zemědělci byli zpočátku zdrženliví, ale zájem zákazníku je přesvědčil, že farmářské trhy se mohou stát místem, kam se rádi budou vracet a kde mohou prodávat své výrobky.

Farmářské trhy jako společenská událost

Nakupování na farmářských trzích je na hony vzdálené nakupování v supermarketech. Farmářské trhy jsou v podstatě společenskou událostí. Lidé se zde setkávají se známými, vyměňují si tipy, u jakého stánku nakoupit zeleninu nebo dobré uzené. Navazují vazby s prodejci – farmáři.

Jídlo, které si na farmářských trzích kupují, není již anonymní, ale získává tvář konkrétního zemědělce. Řada prodejců má připraveny letáky a ochotně odpovídají na dotazy zákazníků. Atmosféra na farmářských trzích je poklidná a ani trochu nepřipomíná stres a shon tak typický pro naši dobu.

Farmářské trhy: Co vše zde koupíte?

Nabídka na farmářských trzích je různá a odráží aktuální roční období. Liší se také podle konkrétního města. Nemusí vždy jít vyloženě o bio produkty, ale pořadatelé velmi dbají na kvalitu nabízených výrobků. Můžeme obecně říci, že na farmářských trzích nakoupíte následující produkty:

  • Sezónní ovoce a zelenina
  • Mléko a mléčné výrobky
  • Maso a masné výrobky
  • Pečivo
  • Sazenice

Kde se farmářské trhy pořádají?

Farmářské trhy se objevily nejprve v Praze. Brzy se ale rozšířily do dalších měst. V podstatě lze říci, že každé větší město má dnes své farmářské trhy.

A s růstem zájmu zákazníků se měnila i intenzita konání trhů. Například v Plzni se konaly nejprve jednou za měsíc. Dnes jsou ale každých čtrnáct dní.