Jakoby úplně zmizel – sehnat český česnek je problém. V supermarketech ho většinou neseženete. Co se stalo s českým česnekem? Kde ho koupíte? Proč je česnek prospěšný našemu zdraví?

Český česnek aby člověk pohledal. Je téměř vzácný. V supermarketech narazíte hlavně na česnek z Číny nebo ze Španělska, který je ale po dlouhém cestování vyschlý a chybí mu typické česnekové aroma.

Český česnek patří do české kuchyně

Česnek je tradiční součástí české kuchyně – patří do česnečky, bramboráků. Své místo měl český česnek i v lidovém léčitelství, a proto jste ho zpravidla našli na každé zahrádce.

Čím český česnek prospívá našemu zdraví? Zmiňme například to, že podporuje pocení, proto bychom si ho měli dopřát při nachlazení. Stimuluje krevní oběh a pomáhá léčit i křečové žíly, funguje také jako prevence rakoviny tlustého střeva nebo prostaty.

Jak je vidět, je spoustu důvodů, proč se pídit po pravém českém česneku, který si zachovává nejen své aroma, ale také léčivé účinky.

Kde koupit český česnek?

Sehnat český česnek je většinou trochu problém. Když ale budete chvíli pátrat, určitě ho seženete. Občas bývá k dostání na farmářských trzích. Najdete ho také v drobných prodejnách ovoce a zeleniny nebo v zahrádkářských koloniích, kde zahrádkáři prodávají jeho přebytky.

Vypěstujte si český česnek doma

Pokud máte zahrádku, zkuste si vypěstovat český česnek doma. Není to zas tak složité. Česnek není náročný na zálivku ani hnojivo. Česnek se většinou sází na podzim (jsou ale i odrůdy, které se sází na jaře). Do země se sází jednotlivé stroužky česneku, které by neměly být poškozené nebo nahnilé.

Česnek se sklízí většinou v červenci a v srpnu. Po vyjmutí ze země necháme česnek vyschnout a podobně jako cibuli ho svážeme do pletenců a zavěsíme na suché a dobře větrané místo (ideálně například na půdu). Česnek vám vydrží celou zimu. Pěstování není náročné a vy budete mít svůj český česnek stále při ruce!