Jíst zdravě se dnes nosí. Stále častěji dáváme přednost potravinám, které jsou považovány za zdravé. Velkým hitem jsou bio potraviny. Jak je poznat? A kde je nakoupit? Musí být bio potraviny nutně drané?

Co si pod pojmem bio potraviny představit? Jde o takové potraviny, které jsou vyrobené ze suroviny ekologického zemědělství. V ekologickém zemědělství nesmí být používány žádné chemické přípravky, jako jsou například hnojiva minerálního původu nebo pesticidy. Zakázány jsou také například suroviny z geneticky modifikovaných rostlin nebo různé přídavné látky, jež se používají k výrobě běžných potravin.

Bio potraviny: Jak je poznat?

Bio potraviny si postupně vybudovaly své místo na českém trhu. Kvůli rostoucí poptávce spotřebitelů je do své nabídky zařadily i supermarkety, jež dokonce mívají vlastní bio značky. Bio potraviny poznáte tak, že jsou označeny zelenobílým logem BIO (tzv. „zelená zebra“) a nápisem Produkt ekologického zemědělství.

Kde bio potraviny nakupovat?

Bio potraviny už nejsou tak nedostatkovým zbožím, jako ještě před pár lety byly. I když nabídka určitých bio potravin je omezena, bez problému byste dnes měli sehnat maso, mléčné výrobky nebo ovoce a zeleninu v bio kvalitě. Kde můžete bio potraviny nakupovat?

  • Přímo u zemědělců. Jde o tzv. prodej ze dvora.
  • Na farmářských trzích. Tento fenomén se objevil před nedávnem, ale dnes se farmářské trhy konají v řadě měst. Nakoupit na nich můžete různé druhy bio potravin (od zeleniny přes maso až po bio pečivo).
  • V supermarketech. Zájmu zákazníků o bio potraviny si všimly také supermarkety. Řada z nich má svoji vlastní značku bio potravin.
  • Přes systém bio bedýnek. Jde o zajímavý systém, který propojuje zákazníka a bio zemědělce. Vy jako zákazník si můžete u zemědělce objednat dodávku bio potravin (sezónní zelenina, mléčné výrobky…) až do domu.

Jsou bio potraviny drahé?

Výroba bio potravin je o něco náročnější než těch běžných. Ekologičtí zemědělci musí splnit řadu podmínek, nesmí používat umělá hnojiva a při výrobě bio potravin do nich nesmí být přidávány náhražky. To se odráží i v jejich ceně. Na druhou stranu platí, že bio potraviny jsou kvalitní, a proto jich zpravidla sníme méně (sýr z pravého tučného mléka zasytí lépe, stejně jako párky, kde je opravdové maso). Navíc bio potraviny šetří naše zdraví a v důsledku tak můžeme uspořit případné výdaje z léky způsobené nezdravým životním stylem.