Kravské mléko bylo dříve běžnou součástí stravy především lidí žijících na venkově. Snad v každém stavení byla kráva, která představovala důležitý zdroj obživy. Dnes se ale často setkáváme s alergií na kravské mléko. Jaké jsou její projevy a příčiny?

Alergie na kravské mléko je v podstatě alergií na mléčnou bílkovinu, jíž toto mléko obsahuje. Lidé, kteří trpí alergií na kravské mléko, mají poněkud omezený jídelníček – musí ze své stravy vyřadit nejen kravské mléko a z něho vyrobené mléčné výrobky, ale také další potraviny obsahující kravské mléko, jako je například čokoláda.

Alergie na kravské mléko a projevy

Alergie na kravské mléko se může projevit už v dětství, ale jsou případy, kdy se objeví až v dospělém věku. K prvotním projevům alergie na kravské mléko patří například ekzém, průjem, nevolnost nebo zvracení či nechutenství.

Pokud se u vás některý z těchto příznaků po požití kravského mléka, resp. mléčných výrobků objeví, navštivte lékaře.

Alergie na kravské mléko: Jak s ní žít?

Lékař vám po zjištění alergie na kravské mléko nepochybně doporučí vynechat mléko, mléčné výrobky a další produkty obsahující kravské mléko. Zpočátku vás možná vyděsí, co vše nebudete moct jíst. Dá se s tím ale žít.

Bílkoviny, které mléko obsahuje, přijímejte z jiných potravin, jako je například bílé maso (rybí, drůbeží) nebo vejce. Vyzkoušejte výrobky ze sójového mléka – v obchůdcích zdravé výživy koupíte již nejen samotné sójové mléko, ale také například jogurty nebo sýry (tofu).

Ze svého jídelníčku vyřaďte také čokoládu a další sladkosti, které obsahují mléko (například nanuky, zmrzlina). Nahraďte je zdravější variantou, jako je například ovoce (čerstvé i sušené) nebo si kupte zdravé sladkosti v obchodech s racionální výživou. Konec konců zde určitě seženete spoustu potravin, které si určitě oblíbíte, a alergie na kravské mléko pro vás nebude zátěží, ale dá vašemu životnímu stylu nový rozměr.